Укргазвидобування і корупція або чому дорогий газ

I. Укргазвидобування проводить сумнівний тендер

В грудні 2020 року на сайті «Наші гроші» була опублікована стаття про те, що пов’язані фірми розпиляли 138 мільйонів гривень в тендері на послуги з вивезення відходів буріння з газових свердловин, що проводився АТ «Укргазвидобування».

Початкова ціна тендеру (п’ять лотів) складала 186 млн. грн., однак за скаргою учасників тендеру Антимонопольний комітет (АМК) зобов’язав АТ «Укргазвидобування» скасувати рішення про допущення до аукціону по двох лотах пов’язаних фірм ТОВ «РЕИ БРОВАРИ» і ТОВ «ВТОРМАГ».

Після скасування двох лотів АТ «Укргазвидобування» провело тендер по трьох інших лотах в цьому ж тендері на суму 138 мільйонів гривень. При цьому усі п’ять лотів мали однакові умови, а відтак порушення, виявленні АМК були в трьох інших лотах також.

Незважаючи на виявленні порушення законодавства АТ «Укргазвидобування» допустило до участі в тендері по трьом лотам пов’язані фірми ТОВ «РЕИ БРОВАРИ» і ТОВ «ВТОРМАГ».

В проведеному тендері ціна була завищена в 5 разів, у порівнянні з цінами на аналогічні послуги, що замовляло АТ «Укргазвидобування». Для прикладу, в тендері  АТ «Укргазвидобування» оплачувало 1500 грн. за тону вивезення відходів буріння, а в тендері  на 138 мільйонів гривень «Укргазвидобування» зобов’язалось оплатити 7-8 тис. грн за тону.

II. Аудиторська служба виявляє порушення

4 лютого 2021 року Державна аудиторська служба України опублікувала висновок про результати моніторингу процедури закупівлі та зобов’язала АТ «Укргазвидобування» розірвати укладені договори з пов’язаними фірмами.

Державна аудиторська служба України виявила, що відповідно до закону АТ «Укргазвидобування» було зобов’язане відхилити тендерні пропозиції пов’язаних фірм ТОВ «РЕИ БРОВАРИ» і ТОВ «ВТОРМАГ».

III. Пов’язані фірми АТ «Укргазвидобування» порушують тендерні умови

Пов’язана фірма ТОВ «РЕИ БРОВАРИ», з якою АТ «Укргазвидобування» уклало договори, всупереч технічному завданню тендерної документації незаконно здійснює вивезення рідких відходів буріння на полігон побутових відходів біля м. Дергачі.

За умовами тендеру ТОВ «РЕИ БРОВАРИ» було зобов’язано здійснювати розподіл відходів буріння на рідку і тверду частину, а натомість тисячі тон рідких відходів буріння всупереч вимогам природоохоронного законодавства вивозять на полігон побутових відходів.

АТ «Укргазвидобування» знає про ці факти, але договір з ТОВ «РЕИ БРОВАРИ» не розриває і таким чином допускає порушення природоохоронного законодавства.

IV. На двох свердловинах буровий шлам було вивезено, ще до проведення аукціону по тендеру

UkrgazvidobuvannyaЗа інформацією з джерел в компанії відходи буріння з свердловини за лотом №1 вивезенні на амбари старих свердловин, оскільки свердловина вже пробурена, а свердловина за лотом №4 пробурена більше половини від запланованого обсягу, про що свідчить тендерна документація та інформація з бурових.

Якщо відходи буріння фактично вивезені, АТ «Укргазвидобування» не потрібно було замовляти ці послуги, або тендер було проведено для того, щоб по лотах 1, 4 показати роботи лише на папері.

Якщо правоохоронні органи встановлять розкрадання коштів чи навіть замах на злочин, очевидно, що ця ситуація повинна бути предметом обговорення на найвищому рівні, оскільки ціни на газ хвилюють більшість населення України.

V. Скільки коштів втрачає Україна на сумнівних тендерах, що проводить АТ «Укргазвидобування»

Лише вартість замовлення на двох тендерах, що  проводило АТ «Укргазвидобування» складає 186 995 108 + 348 891 000 = 535 886 108 грн.

По двох зазначених тендерах Аудиторською службою України було видано припис про розірвання договорів у зв’язку із порушенням законодавства.

VI. Чи знає керівництво АТ «Укргазвидобування» про ситуації з сумнівними тендерами на пів мільярда гривень та схемами виведення коштів з державної компанії

Генеральним директором АТ «Укргазвидобування» є КОБЕЦЬ ОЛЕНА АНАТОЛІЇВНА, яка очолювала юридичний напрям товариства як директор з правових питань та член правління з 2015 року, а також є адвокатом.

АТ «Укргазвидобування» оскаржило в Окружному адміністративному суді м. Києва два приписи Аудиторської служби України по двох сумнівних тендерах.

Отже Кобець Олена Анатоліївна, як генеральний директор, колишній керівник юридичного департаменту не може не знати про сумнівні тендери, що проводить АТ «Укргазвидобування».

Наведені докази та інформація про факти зловживань залишаються без уваги керівництва  компанії, зокрема і Директора з питань безпеки компанії СІНГАЄВСЬКИЙ Олександр Миколайович.

За інформацією УНІАН ревізії фінансово-господарської діяльності АТ «Укргазвидобування» не були проведені через недопуск цими суб’єктами господарювання працівників Державної аудиторської служби України до документів, попри доручення Прем’єр-міністра України від 16.12.2019 року.

VI. АТ «Укргазвидобування» намагається через суд скасувати припис Аудиторської служби України

Обидва позови АТ «Укргазвидобування» про скасування приписів по сумнівних тендерах розглядає один суддя Пащенко К.С.

Особливо привертає увагу факт, що суддя Пащенко К.С. з ОАСК в спрощеному провадженні розглядає два позови УГВ про скасування рішення Аудиторської служби за сумнівним тендером на 138 млн. грн. і сумнівним тендером на 348 891 000 грн.

У відповідності до ч. 3 ст. 257 КАСУ при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного провадження суд враховує значення справи, складність справи, а також чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес.

Тобто суддя Пащенко К.С. вважає, що розірвання договорів по тендерах на майже 500 млн. грн. є дрібними справами!!!

При цьому ухвали про відкриття провадження датовані одним днем – 19.02.2021, а два позови УГВ направило 16.02.2021.

Тобто два позови зареєстровані в ОАСК в один день і розписані на одного суддю.

Епілог.

Допоки в уряді придумують нові формули для здешевлення ціни на газ для населення, на пов’язані фірми з АТ «Укргазвидобування» виводять сотні мільйонів гривень.

Схоже, що розкрадання коштів АТ «Укргазвидобування» не хвилює владу і ціна на газ буде зростати по мірі розкрадання коштів в державній компанії.

Очевидно, що керівництво компанії знає про факти незаконного виведення на пов’язані фірми значних коштів, а тому сподіваємося, що Кабінет міністрів України чи Офіс Президента нададуть оцінку ефективності, прозорості та професійності роботи керівництва компанії.

Вірогідно замість нових чесних ефективних управлінців великими державними компаніями керують старі кадри по старим схемам.

АМК неодноразово штрафував компанію за змову на тендерах, зокрема в 2020 році на 14 млн. грн. та 13 млн. грн. АМК штрафує, а компанія по старій схемі працює.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *