Феномен ефективності керівника «Нафтогаз України» Андрія Коболєва

25 березня 2014 року Кабінет Міністрів України призначив керівником найбільшої національної компанії України Нафтогаз України Андрія Коболєва.

Першим питанням для вирішення нового керівника Нафтогаз України було врегулювання спору з російським Газпромом щодо транзиту та постачання в Україну газу російським монополістом.

В 2017 році за підсумками судів в арбітражному суді в Стокгольмі вимоги Газпрому «бери або плати» були відхилені та суд стягнув на користь Нафтогаз України 4.7 млрд. Доларів США.

Феноменальний успіх компанії під керівництвом Андрія Коболєва чи звичайна практика стягнення з Газпрому

В жовтні 2012 року згідно з рішенням Міжнародного арбітражного трибуналу у Відні, російський «Газпром» змушений повернути частину платежів німецькій енергетичній компанії RWE на суму майже 500 мільйонів Доларів США. Після цього рішення іншим європейським споживачам — італійським ENI і Edison, німецьким E.ON і RWE і грецькій DEPA — «Газпром» змушений надати знижки.

Отже рішення суду на користь Нафтогаз України було не першим і цілком прогнозованим, з огляду на судову практику, що склалася з оспорюваними контрактами Газпрому.

Не треба забувати про те, що «Нафтогаз» просив суд знизити ціну контракту з 2011 року, але суд відмовив переглядати ціну за весь спірний період.

При цьому український держхолдинг розраховував отримати від 6,5 до 16 млрд доларів.

Примітка. За юридичні послуги на врегулювання спору з «Газпромом» Нафтогаз України  сплатив норвезькій компанії Wikborg Rein Advokatfirma AS станом на жовтень 2019 року 46 млн. євро, а в березні 2020 року уклало контракт на 23 млн. євро.

 Про премії та зарплати

На фоні цієї важливої для України перемоги над російським Газпромом Наглядова рада Нафтогазу ухвалила рішення щодо преміювання співробітників компанії за перемогу у Стокгольмському арбітражі, виплативши 46,3 млн дол. США.

Андрій Коболєв отримав $7,9 млн, а комерційний директор компанії Юрій Вітренко – $6 млн.

Оклад Андрія Коболєва становить 1 мільйон гривень на місяць, а також  премії та інші винагороди. Для прикладу в 2018 році без урахування премії в за перемогу в Стокгольмському арбітражі Андрій Коболєв отримав премії на суму 24 млн. грн.

Згідно з актом перевірки Держаудитслужби встановлено, що премія Андрію Коболєву була виплачена незаконно. Однак в березні 2021 року Верховний суд частково задовольнив касаційну скаргу “Нафтогазу” та направив цю справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

При цьому Держаудитслужба вже вказувала про інші випадки безпідставної виплати премій в Нафтогаз України.

Примітка. Зарплата директора другої за обсягом доходу компанії в Норвегії Norsk Hydro складає 1 млн. доларів США. При цьому дохід Norsk Hydro становить $17 млрд, що майже вдвічі більше ніж у «Нафтогазі».

Зарплата директора компанії Shell в 2018 році збільшилася удвічі до понад 20 млн євро. Така виплата стала можливою через збільшення річного прибутку компанії Shell майже на $10 млрд.

Про досягнення «Нафтогазу України» з 2014 по 2021 рік

За 2020 рік аудит «Нафтогазу» показав «Мінус» 75 мільярдів гривень. Аудит Нафтогазу показав збитки. Загалом аудитори виявили в роботі «Нафтогазу» порушень на 226 млрд гривень.

Тобто за підсумком 2019 року прибуток найбільшої національної компанії України без врахування надходжень від рішення суду є недостатнім для успішної найбільшої національної компанії України.

Примітка. В довоєнний період прибуток компанії в 2011 склав 9,15 мільярда гривень, а 2012 завершив із чистим збитком 10,27 млрд. грн.

«Нафтогаз України» об’єднує найбільші нафтогазовидобувні підприємства країни. Холдинг є монополістом з транзиту і зберігання природного газу в підземних сховищах, а також з транспортування нафти трубопровідним транспортом територією країни.

Високі прибутки компанії останніх трьох років формувалися за рахунок виграшу в Стокгольмському арбітражі, а тому в цьому році, якщо діяльність компанії не зміниться, вона може отримати збиток від своєї господарської діяльності.

Високі премії менеджерам та членам наглядової ради компанії навряд чи виправдовують успіхи «Нафтогаз України».

Укргазвидобування, найбільша газовидобувна компанія у Центральній і Східній Європі, яка видобуває близько 73 % українського газу, за 2020 рік показала 301 млн. чистого прибутку.

Порівнюючи такі результати з корупційними справами Нафтогаз України та Укргазвидобування, а також розпилювання сотень мільйонів гривень на сумнівних тендерах Укргазвидобування можна зробити припущення, що компанія може показувати кращі результати діяльності, якщо буде надана належна оцінка незаконному виведенню коштів з державної компанії.

Керівником Укргазвидобування з 2015 року є Кобець Олена Анатоліївна.

Ексдиректор по фінансах Укргазвидобування Євген Палєнка назвав роботу компанії безвідповідальною, а зарплату керівництва на рівні приватних компаній, але невідповідною результатам роботи компанії.

Високі зарплати керівників світових нафтових та газових компаній обумовлюються прибутками цих компаній. Чистий прибуток Нафтогазу України та Укргазвидобування на порядок менший за прибутки світових компаній, однак зарплати та премії топменеджерів та членів наглядової ради співрозмірні із  зарплатами керівників світових компаній.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *