Як контролювати діяльність чиновників

Побудова демократичного та відкритого суспільства можлива через механізм доступу до публічної інформації, прозорого зайняття посад державними службовцями, контролем за витрачанням державних коштів, ефективною роботою державних службовців.

Сьогодні затверджено порядок оцінювання оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, але ефективність роботи чиновників дуже низька. При цьому майже половини зарплат чиновників складають премії, надбавки та інші доплати за ефективну роботу.

Для реалізації громадського контролю за призначенням та діяльністю державних службовців пропоную створити єдиний сайт на якому будуть публікуватися відомості про діяльність держслужбовців.

У відкритому доступі буде інформація, що дасть змогу оцінити ефективність роботи держслужбовців:
• звіти державних службовців про виконану роботу, плани роботи, програми дій (по затвердженому шаблону);
• про рішення судів, що набрали законної сили, про визнання протиправними рішень державних службовців;
• про рішення суддів, що були скасовані вищими судовими інстанціями, щодо конкретного судді;
• про кількість розгляду звернень з питань, що в компетенції конкретного державного службовця;
• про кількість переданих до суду кримінальних справ, що розслідувалися конкретним слідчим;
• про розмір коштів, що фактично стягнутий в дохід держави за обвинувальним вироком суду за злочини, що спричинили завдання шкоди державі.

Для реального контролю за діяльністю державних службовців необхідно:
• встановити обов’язок органів державної влади публікувати відомості та результати роботи усіх державних службовців та ефективність роботи кожного державного службовця (в. т. ч. обов’язок вносити на сайт інформацію з посилання на реєстр судових рішень про визнання рішень конкретного державного службовця протиправними);
• передбачити відповідальність за не опублікування звіту про виконану роботу чи відомостей щодо ефективності роботи;
• передбачити відповідальність за не надання публічної інформації, в т. ч. повторно – звільнення із займаної посади;
• персональна майнова відповідальність державних службовців за шкоду чи збитки завдані державі внаслідок визнання судом рішення державного службовця протиправним;
• майнова відповідальність за невиконання планів роботи (позбавлення премій, зменшення виплати зарплат).

Структура сайту передбачатиме пошук інформації по назві державного органу, посаді, області/місту (селу, селищу), розміру зарплати, умовами роботи та іншим критеріям, що дозволить знайти відомості про ефективність роботи кожного державного службовця.

На сайті повинні розміщувати умови проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, відомості про персональний склад конкурсної комісії, відомості про результати проведення конкурсу (для кожного претендента його письмова робота), підстави для надання переваги претенденту.

Уся інформація на сайті повинна бути у відкритому доступі. Кожен державний службовець матиме свою персональну сторінку на якій буде публікуватися інформацію про його роботу та відомості про його біографію.

Кожен повинен мати можливість надіслати повідомлення щодо претендента на зайняття посади державного службовця. Всі повідомлення повинні розглядатися органом, що проводить спеціальну перевірку та надаватися відповідь.

Вдосконалити Закон України «Про доступ до публічної інформації», зокрема ст. ст. 3, 24 щодо відповідальності за ненадання публічної інформації — передбачити звільнення з посади державного службовця, що порушив вимоги ст. 24, якщо такий факт підтверджений рішенням суду, що набрало законної сили.

Встановити персональну майнову відповідальність державних службовців за збитки, що завдані державі внаслідок набрання законної сили рішення суду про визнання протиправними рішень таких службовців, або за результатом перевірки КРУ, що також є підставою для звільнення таких службовців (якщо завдані значну збитки, розмір може бути спів розмірним кваліфікації визначним статтями КК). Аналогічні положення передбачити в типовій формі контракту з керівником підприємства, що є у державній власності.

Як ви оцінюєте запропоновану в публікації ідею?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *