Чи зможе Вищий антикорупційний суд подолати корупцію

Завдання Вищого антикорупційного суду — здійснення правосуддя. При цьому справедливий суд повинен гарантувати дотримання прав як сторони обвинувачення так і сторони захисту. Змагальність в судовому процесі відводить для суду роль арбітра, який розглядає справу. Без професійної роботи органів слідства суд не зможе забезпечити невідворотність покарання для корупціонерів.

Боротьба з корупцією в Україні знижується з кожним роком, що є наслідком некомпетентності та неефективності роботи слідчих.

Очевидно, що найбільше грошей корупціонери крадуть з бюджету через схеми, в яких за руку, що підписувала контракт, можна зловити підставного директора, а не кінцевого вигодонабувача — корупціонера. У таких справах слідчому необхідно не лише довести вину підставних осіб, а також розкрити суть злочинної змови та забезпечити повернення вкрадених грошей.

Сьогодні Генеральна прокуратура не ставить завдань повертати викрадені з бюджету гроші. Максимальне завдання слідчого – отримати для корупціонера вирок і покарання у вигляді штрафу від 17 до 51 тис. грн.

Таке враження, що чим більше публічних заяв «Наших грошей» чи «Схем» про корупцію — тим менші результати боротьби з корупцією.

Про некомпетентність слідчих свідчать резонансні судові справи, наприклад публічні затримання за корупцію:

1. голови Державної фіскальної служби Насірова, який заплатив 100 млн. застави, балотувався на посаду президента і за рішенням суду поновлений на посаді;
2. голови Державної служби з надзвичайних ситуацій Бочковського, який за рішенням суду поновлений на посаді;
3. члена Вищої ради правосуддя Гречківського, який виправданий судом.

При цьому за некомпетентність слідчих органів розраховується бюджет, наприклад:

1. Суд стягнув з бюджету 2,5 млн гривень за незаконне кримінальне переслідування двох працівників поліції, звинувачених в отримані хабара;
2. Суд стягнув з бюджету 1 млн. гривень за незаконне кримінальне переслідування працівника прокуратури за корупцію.

Про мільярди Януковича, Курченка, Арбузова, Клименка, Льовочкіна, Азарова та інших папєрєдників, що втекли від правосуддя і вивели награбовані кошти з України прокурори теж мовчать.

Застосування спецконфіскації до частини активів Януковича також свідчить про відсутність компетентного розслідування в одній з найважливіших судових справ для України.

Про те, що в податковій, прокуратурі та судах працюють ті ж самі люди, що працювали на злочинну владу Януковича теж мало згадується.

Є простий спосіб подолати корупцію – встановити автоматичні правила з мінімальним втручанням чиновника в роботу цих правил.

Автоматичні правила – це автоматична система оцінювання законності та ефективності роботи чиновників (див. приклад судової влади), що працює без втручання чиновників, прозорий механізм оцінювання та громадський контроль. Це простий та ефективний шлях. Замість тисяч кримінальних проваджень, що не заважають корупціонерам працювати у владі, буде швидке відсторонення від посади, оцінювання та прийняття рішення.

Важливо, що буде мінімальний ризик помилкових звільнень, оскільки механізм прозорий і дуже простий. Засвітився – здавай екзамен і проходь перевірку доброчесності. Не здав чи не пройшов – до побачення чи на допит до слідчого за корупцію.

Сьогодні слідчі органи проводять десятки тисяч обшуків, вилучень майна, допитів, але мають найгірший показник боротьби з корупцією за останні 10 років.

Як ви оцінюєте запропоновану в публікації ідею?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *